Najnowsze wpisy, strona 17


Pierwszy skaner PET-CT w Wielkopolsce
Autor: muzyczny
15 maja 2008, 15:28

W Wielkopolskim Centrum Medycznym na początku maja uruchomiono pierwszy w województwie, supernowoczesny skaner pozytonowej tomografii emisyjnej. Jest to szósty w Polsce skaner PET-CT oraz trzecia polska inwestycja tego typu w całości finansowana przez firmę Euromedic. Dzięki przedsięwzięciu poprawi się sytuacja pacjentów z całego regionu, którzy do tej pory byli kierowani na badania do odległych ośrodków.

Badanie PET-CT pozwala na wykonanie szybko, bezboleśnie i bezpiecznie dokładnego badania całego ciała pacjenta. W określonych przypadkach jest to metoda niezastąpiona, gdyż badanie przy użyciu innych urządzeń nie daje możliwości postawienia tak kompleksowej diagnozy jak w przypadku PET- CT. Zastosowana technologia wykrywa aktywne metabolicznie komórki nowotworowe i pozwala ocenić stopień rozwoju raka oraz wybrać najlepszą metodę leczenia onkologicznego. Za pomocą tego badania można zdiagnozować również chorobę Alzheimera na prawie dwa lata przed wystąpieniem jej klinicznych objawów oraz przeprowadzić szczegółową diagnostykę mięśnia sercowego u osób po zawałach. Badania są wykonywane w ramach umowy z NFZ, dzięki czemu są bezpłatne dla pacjentów.

Najnowszy skaner pozytonowej tomografii emisyjnej został zainstalowany w obrębie Centrum Medycznego HCP przy ul. 28 Czerwca 1956 nr 194. Właścicielem urządzenia jest firma Euromedic, która posiada doświadczenie w prowadzeniu ośrodków tego typu. Dysponuje już skanerami PET-CT w Warszawie oraz we Wrocławiu.

Biorąc pod uwagę międzynarodowe standardy, według których jeden skaner powinien przypadać na milion mieszkańców, sześć skanerów PET-CT w kraju takim jak Polska jest liczbą niewystarczającą i dostęp do tej nowoczesnej metody jest ograniczony. Poza trzema pracowniami Euromedic (Poznań, Warszawa, Wrocław) metodę PET-CT udostępniają jeszcze publiczne ośrodki w Bydgoszczy, Gliwicach oraz w Kielcach.

„Mam nadzieję, że kompetentna współpraca pomiędzy lekarzami-klinicystami a naszą pracownią PET-CT zaowocuje poprawą jakości specjalistycznej opieki medycznej w Wielkopolsce. Dzięki tej metodzie dajemy pacjentom możliwość wczesnej diagnozy na najwyższym, europejskim poziomie” – mówi dr Rafał Czepczyński, kierownik Pracowni PET-CT działającej w Wielkopolskim Centrum Medycznym.

Komentarz Expandera: Słaba końcówka sesji...
Autor: muzyczny
15 maja 2008, 15:27
Najważniejsze wydarzenia z 14 maja 2008 r.:
Chińska produkcja przemysłowa w kwietniu zwiększyła się mniej niż się spodziewano, o 15,7%, (szacowano wzrost na 17,5%) Marcowa produkcja przemysłowa w strefie euro zwiększyła się o 2%, mniej niż oczekiwano Kwietniowa inflacja CPI w USA wyniosła 3,9%, a po odliczeniu cen paliw i żywności 2,3%, było to mniej od prognoz Cotygodniowy raport o liczbie nowych kredytów hipotecznych w USA nie przyniósł istotnych wiadomości – wzrost wyniósł 2,9% Majowy indeks zaufania inwestorów Bloomberga poprawił się drugi miesiąc z rzędu i wyniósł 22,7 pkt, ale pozostał poniżej bariery 50 pkt, oddzielającej pozytywne nastroje od negatywnych Kwietniowa podaż pieniądza w Polsce wzrosła o 2,1%, więcej niż oczekiwano Kwietniowa inflacja CPI w Polsce była nieco niższa od spodziewanej i wyniosła 4%
 
Diagnoza sytuacji na rynkach finansowych

Liczyliśmy, że środowe notowania bardziej zdecydowanie podpowiedzą co może dziać się na warszawskim parkiecie w najbliższej przyszłości. Nadzieję na to opieraliśmy na tym, że WIG na wyciągnięcie ręki miał ważny opór, jakim było górne ograniczenie czteromiesięcznej formacji trójkąta. Kolejne odbicie się od tej bariery wskazywałoby na słabość rynku, przebicie dawało szanse na dotarcie indeksu przynajmniej do 50 tys. pkt, a w optymistycznym wariancie trójkąt stałby się bazą do trwalszego i mocniejszego ruchu w górę. Podkreślaliśmy, że istotne będzie nie tylko przełamanie oporu, ale również „jakość” tego zdarzenia, czyli skala zwyżki, aktywność inwestorów, szerokość wzrostu, czyli liczba spółek biorących w nim udział.
 
Pod kilkoma względami wczorajsze notowania mogły zadowolić, ale też pod niektórymi pozostawiły niedosyt. WIG uporał się wreszcie z górną granicą trójkąta. Towarzyszyły temu znaczne, jak na ostatnie czasy, obroty. Jednak już pod względem szerokości zwyżki, czy jej skali pozostał niedosyt. SWIG80 wzrósł minimalnie, mWIG40 nawet zniżkował. W sumie nieznacznie więcej firm poszło w górę niż spadło. To nie były okoliczności świadczące o tym, że inwestorzy przywiązują do tego oporu zbyt dużą wagę. Tym niemniej faktem jest faktem, że ważna bariera została pokonana i dopóki notowania nie wrócą w obszar trójkąta trzeba brać za dobrą monetę ten sygnał kupna.
 
Głównym impulsem do wczorajszej zwyżki była dobra atmosfera na światowych parkietach. Głównym wydarzeniem okazały się dane o amerykańskiej inflacji CPI. Zostały przyjęte pozytywnie, choć generalnie trudno je było uznać za zadowalające. Bazowy wskaźnik, nie uwzględniający cen żywności i paliw, utrzymał się powyżej 2%, górnej granicy akceptowanego przez Rezerwę Federalną przedziału. Pozostał też powyżej 12-miesięcznej średniej, wskazując na utrzymującą się presję inflacyjną. Nic więc dziwnego, że rentowność długoterminowych obligacji nie spadała. W przypadku 10-latek utrzymywała się powyżej 3,9%, czyli poziomu, którego przekroczenie pozwala mówić o zmianie trendu na zwyżkowy. Wzmocnił się też dolar, choć ten akurat dziś od rana traci. W sumie jednak euro nie jest w stanie mocniej odbić się od wsparcia przy 1,54 USD, co utrzymuje zagrożenie jego przełamaniem. Utrwalałoby to przekonanie, że amerykańska waluta zacznie trwalej zyskiwać. To zapewne byłoby impulsem do realizacji zysków z towarów i walut rynków wschodzących. Póki euro jest powyżej 1,54 USD jest to jednak cały czas jedynie zagrożenie.
 
Osłabienie notowań w końcowej fazie sesji w USA pokazało, że trochę wrażenia na inwestorach zrobiły kolejne złe dane o zajęciach domów w USA w kwietniu. Dynamika wyniosła 65%. Oznacza ona utrzymywanie się presji na ceny domów, a to zaś oddala perspektywę poprawy sytuacji na rynku nieruchomości. Jednak głównym powodem ograniczenia do minimum wzrostu była wyprzedaż spółek paliwowych. Ten sektor jako jedyny odnotował wczoraj stratę (blisko 1%).
 
Bez większego echa na giełdach akcji przechodzą na razie sygnały ze strony bankowców centralnych dotyczące zaniepokojenia presją inflacyjną. Po przedstawicielach Rezerwy Federalnej, którzy mówili o tym we wtorek, wczoraj Bank Anglii przedstawił prognozę inflacji zakładającą utrzymanie się jej powyżej górnego limitu wyznaczonego przez rząd na poziomie 3%. Podobnie jest w Polsce, gdzie kwietniowa inflacja nieco się obniżyła, ale wśród specjalistów utrzymuje się pogląd, że wzrost cen jeszcze nie wyhamował.
 
Wymowne były rezultaty badania zaufania uczestników rynku przeprowadzanego wśród użytkowników Bloomberga. Nastawienie poprawiło się drugi miesiąc z rzędu, ale wciąż ma negatywne zabarwienie. Tak interpretowany jest odczyt wskaźnika poniżej 50. W maju miał 22,7 pkt. To odczyty charakterystyczne raczej dla ruchów korekcyjnych w spadkach niż trendów zwyżkowych.
 
Zgodnie ze specyfiką zachowanie naszego rynku nieudana końcówka sesji w USA powinna schłodzić dziś nastroje. Tym bardziej po takiej mało przekonującej sesji, jak wczorajsza. Inwestorzy będą zapewne ostatecznie analizować wyniki naszych spółek za I kwartał, których reszta spłynie dziś na parkiet.
 
 
Dziś na rynkach
15 V 2008 r.
Marcowe zamówienia fabryczne w Japonii spadły o 6,2%, miały trochę wzrosnąć Wzrost niemieckiego PKB w I kwartale wyniósł 1,5% kw./kw. Kwietniowa inflacja CPI w Niemczech sięgnęła 2,4%, według standardów unijnych 2,6% Kwietniowa inflacja CPI w strefie euro Marcowy bilans obrotów bieżących w Polsce Bilans budżetu Polski po kwietniu Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA Majowy wskaźnik koniunktury w przemyśle Empire State Index Marcowe napływy kapitału do USA Kwietniowa produkcja przemysłowa w USA i wykorzystanie mocy produkcyjnych Majowy Philadelphia Fed, wskaźnik aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii
Katarzyna Siwek
Expander
Zmiana metody autoryzacji w ING BankOnLine...
Autor: muzyczny
15 maja 2008, 15:27

Przypominamy o zmianie metody autoryzacji transakcji w systemie ING BankOnLine. Od 19 maja b.r. klienci indywidualni i małe firmy będą mogli dokonywać autoryzacji jedynie za pomocą metody wykorzystującej jednorazowe kody autoryzacyjne oraz modułu oceny poziomu ryzyka składanej dyspozycji.

Wprowadzana metoda wymaga potwierdzania jednorazowym kodem autoryzacyjnym dyspozycji wskazanych przez bank na podstawie zmiennego algorytmu oceniającego ryzyko transakcji. Moduł oceny ryzyka działa na podobnej zasadzie jak programy monitorujące transakcje kartowe, oceniając dyspozycje na postawie wielu czynników składających się na profil zachowań użytkownika. Kod autoryzacyjny jest przesyłany SMS-em lub przekazywany poprzez serwis telefoniczny HaloŚląski. Funkcjonalność ta jest zgodna z najnowszymi światowymi trendami w dziedzinie bezpieczeństwa transakcji dokonywanych w bankowości internetowej.

Metoda autoryzacji wykorzystująca kody autoryzacyjne (jednorazowe) i moduł oceny ryzyka jest dostępna dla klientów banku od sierpnia ubiegłego roku. Od 19 maja b.r. będzie jedynym sposobem potwierdzania transakcji. Dotychczas można było także potwierdzać transakcje za pomocą hasła do klucza umieszczonego na serwerze banku lub zapisanego na dyskach lokalnych. Klienci banku mogą zmienić dotychczas stosowaną metodę autoryzacji na nową poprzez system bankowości internetowej. Operacja zajmuje tylko kilka minut. Zmiany można również dokonać w placówce banku.

Bardzo dobre wyniki Bankier.pl S.A. w I kwartale...
Autor: muzyczny
15 maja 2008, 15:26

Pierwszy kwartał bieżącego roku był bardzo udany dla Bankier.pl S.A. Spółka utrzymała wysoką dynamikę wzrostu przychodów i osiągnęła w tym okresie ponad 4,3 miliona złotych przychodów ze sprzedaży, wypracowując przy tym 662 tysiące złotych zysku netto. W tym okresie zarządzany przez Spółkę portal Bankier.pl zanotował znaczny wzrostu zasięgu w kluczowej kategorii tematycznej: biznes, finanse, prawo i osiągając 3 miejsce w rankingu oglądalności wyprzedził sekcje biznesowe trzech spośród  największych portali horyzontalnych.

W pierwszym kwartale tego roku Bankier.pl S.A. osiągnął 4,3 miliona złotych przychodów i wypracował 662 tysiące złotych zysku netto. Jest to kolejny kwartał, w którym Spółka systematycznie generuje coraz wyższe wyniki finansowe i z sukcesem utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu przychodów (140%), zysku operacyjnego (171%) oraz zysku netto (139%) - w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Rentowność operacyjna Spółki w tym okresie wzrosła z 12,7% do 15,5%, natomiast rentowność brutto wzrosła z 15,7% do 17,8%. Pomimo tego iż w Spółce od pierwszego kwartału 2008 roku pojawiły się zobowiązania podatkowe udało się utrzymać rentowność netto na poziomie 15,3%. Wyniki te potwierdzają, iż Bankier.pl S.A. z powodzeniem realizuje strategię systematycznego podnoszenia rentowności, mimo wysokiej i ponad przeciętnej w porównaniu do rynku dynamiki wzrostu przychodów.

„Bardzo nas cieszą wyniki pierwszego kwartału, który z reguły jest jednym z najsłabszych okresów w roku dla większości spółek funkcjonujących na rynku mediów, a mimo to osiągnięte przez Bankier.pl wskaźniki dynamiki wzrostu są lepsze niż te które zakładaliśmy w prognozie dla całego 2008 roku” – powiedziała Joanna Kuzdak, prezes zarządu Bankier.pl S.A. "Tym bardziej potwierdza to, że ogłoszona przez nas niedawno prognoza dla tego roku jest nie tylko ambitna, ale i co najważniejsze możliwa do zrealizowania.” – dodaje Joanna Kuzdak.

BRE Bank i Łódzka Akademia Biznesu- tym...
Autor: muzyczny
15 maja 2008, 15:26

Już po raz drugi BRE Bank zaprosił przedsiębiorców na spotkanie Łódzkiej Akademii Biznesu, które odbyło się 14 maja br. w siedzibie Oddziału Korporacyjnego w Łodzi. Gośćmi Specjalnymi konferencji byli tym razem członkowie Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej „Przyjazne Państwo”.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją dotyczącą prawa podatkowego przedstawioną przez prof. dr. hab. Wlodzimierza  Nykiela oraz dr. Adama  Mariańskiego. Wykład zatytułowany “Pilna potrzeba rewolucji w polskim prawie podatkowym - proponowane kierunki zmian” był wstępem do dyskusji, w której wzięli udział członkowie Komisji Sejmowej „Przyjazne Państwo”, Janusz Palikot, Hanna Zdanowska oraz Mirosław Sekuła. Wysłuchali oni opinii przedsiębiorców na temat pilnie oczekiwanych korekt w przepisach, które ułatwiałyby prowadzenie działalności gospodarczej firm i były atrakcyjną propozycją dla inwestorów.

„Tak jak dla nas, bankowców najlepszym źródłem wiedzy o rynku są klienci, tak dla tworzących legislację najlepszym źródłem wiedzy o potrzebach zmian w prawie są ci, którzy to prawo stosują. Dlatego takie spotkania są szczególnie ważne i cenne dla wszystkich uczestników”– mówi Urban Kielichowski, dyrektor Oddziału Korporacyjnego Łódź.

„Nie po raz pierwszy mieliśmy okazję do spotkania się z przedstawicielami biznesu. To bardzo ważne, aby w dialogu nad zmianami w zakresie prawa podatkowego uczestniczyli ci, którzy na co dzień borykają się z nieścisłymi, czy nieżyciowymi przepisami i zawiłymi interpretacjami urzędników” – mówi Janusz Palikot, Gość Specjalny Spotkania, przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej „Przyjazne Państwo”.

„Trudne i niezrozumiałe przepisy i brak prostych, jednoznacznych zasad uderza przede wszystkim w małe i średnie firmy. W ten sposób państwo zamiast wspierać przedsiębiorczość i procesy innowacyjne, drastycznie je ogranicza. Potrzeba zasadniczych zmian w prawie podatkowym nie jest kwestią dyskusyjną, ale palącym problemem, który, jak pokazuje dzisiejsze spotkanie, należy jak najszybciej rozwiązać”- dodaje Janusz Palikot.

Łódzka Akademia Biznesu 2008 to cykl spotkań przeznaczonych dla przedsiębiorców z sektora średnich i dużych firm regionu łódzkiego, mających na celu popularyzację eksperckiej wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania. Organizatorami projektu są BRE Bank, Brytyjsko – Polska Izba Handlowa w Łodzi oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce. Cykl wspierają ponadto Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA oraz Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego SA.