UCG – technologia przyszłości


Autor: muzyczny
09 czerwca 2008, 15:28

Podziemne zgazowanie węgla brunatnego – Underground Coal Gasification (UCG) – choć ta technologia jest znana od blisko osiemdziesięciu lat, nadal nie jest wykorzystywana na szeroką skalę. Sprawdza się szczególnie tam, gdzie niemożliwe lub nieopłacalne jest eksploatowanie złóż tradycyjnymi metodami (kopalnie odkrywkowe). O tym między innymi mówili uczestnicy piątkowego spotkania w KGHM Cuprum we Wrocławiu.

Na konferencję poświeconą podziemnemu zgazowaniu węgla w Europie i na świecie, rozwiązaniom technicznym oraz korzyściom płynącym z wykorzystywania metody UCG, przyjechało ponad 70 uczestników, głównie przedstawicieli uczelni oraz instytucji i firm, zajmujących się górnictwem i energetyką. Organizator prezentacji – KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe - zamierza jeszcze w tym roku przedstawić, w ramach wrocławskiego programu EIT+, projekt badawczy, dotyczący podziemnej gazyfikacji zasobów węgla brunatnego.

- To jedna z innowacyjnych metod, która nie wyklucza wydobycia odkrywkowego – zaznacza Henryk Karaś, prezes KGHM Cuprum, a jednocześnie przewodniczący Europejskiej Platformy Zasobów Surowcowych. Jego zdaniem wiele krajów europejskich, które również mają na swym terenie pokłady węgla brunatnego, wsparłoby projekt Cuprum, gdyby uzyskał on wcześniejszą akceptację Komisji Europejskiej. Dolny Śląsk ma szansę stać się europejskim liderem na rzecz opracowania technologii efektywnego wykorzystania zasobów węgla do produkcji paliw syntetycznych i energii elektrycznej. Montaż pilotażowej instalacji do gazyfikacji węgla to perspektywa sześciu-siedmiu lat.

Metoda podziemnego zgazowania węgla zawdzięcza swój początek wielu badaniom i próbom w skali laboratoryjnej i półprzemysłowej prowadzonym od lat 30. XX wieku w dawnym Związku Radzieckim, w USA, Kanadzie, Australii, Chinach i Indiach. Badania w skali pilotowej przeprowadzano również w Unii Europejskiej (1997r. – Hiszpania). O nich między innymi mówił w swym wystąpieniu Michael Green z Wielkiej Brytanii, dyrektor UCG Partnership, który jest uczestnikiem unijnego projektu HUGE, dotyczącego zgazowania węgla kamiennego pod ziemią. Liderem tego realizowanego od 2007 r. programu jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. O możliwościach zgazowania niewykorzystanych pokładów węgla kamiennego w dawnym Zagłębiu Wałbrzyskim (Nowa Ruda) mówił również inny z uczestników konferencji – prof. Jan Palarski z Politechniki Śląskiej.

Podziemna gazyfikacja węgla dzięki konsekwentnie prowadzonym badaniom w wielu krajach (Kanada, Australia, Nowa Zelandia) uległa w ciągu ostatnich lat znacznemu udoskonaleniu. Obecne sukcesy technologii UCG, pozwalają bardziej optymistycznie patrzeć na możliwość jej zastosowana na skalę przemysłową w Polsce. Sukces projektu Cuprum i jego wdrożenie pozwoliłby rozwiązać konflikt pomiędzy zwolennikami uruchomienia nowych kopalń odkrywkowych na Dolnym Śląsku, a lokalnymi społecznościami zamieszkującymi tereny, gdzie pod ziemią leżą miliardy ton węgla brunatnego.

- Pomyślna realizacja projektu zgazowania termicznego w złożu pod ziemią może przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz krajów Unii Europejskiej – uważa Henryk Karaś.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz