NewConnect pomostem do głównego parkietu...
05 maja 2008, 15:25
Na NewConnect można znaleźć spółki, które ze względu na skalę działania kwalifikują się na główny parkiet GPW. Potrzebują jednak czasu na odpowiednie przygotowanie się na debiut na głównym parkiecie.
Na rynku NewConnect notowane są w ogromnym stopniu spółki o kilkuletniej historii oraz dobrych wynikach działalności. To podmioty, które bardzo dobrze czują się w swojej niszy rynkowej, a inwestycje z pozyskanego kapitału pozwolą im dokonać skokowego wzrostu przychodów i zysku w niedługiej perspektywie czasu.
Pomost na GPW
Spółki te – sprawdzone w swoich pomysłach i odnotowujące sukcesy w branży – mają zapewnić młodemu rynkowi stabilizację i wiarygodność. Na NewConnect można znaleźć również spółki, które ze względu na skalę działania i wartość oferty kwalifikują się na główny parkiet GPW, ale potrzebują czasu na odpowiednie przygotowanie się na debiut na głównym parkiecie. W takim przypadku spółki traktują NewConnect jako pomost do głównego parkietu GPW. Takie podmioty przyciągają inwestorów, budują ich zaufanie do rynku. Łatwiej jest inwestować w spółki, które mają relatywnie stabilną i sprawdzoną grupę odbiorców swoich produktów, planują przejść z NewConnect na rynek regulowany i już wypracowały sobie znaczącą pozycję na rynku.
Technologie i trendy
Nie kłóci się to także z założeniami rynku – przeznaczonego przecież w głównej mierze dla startup’ów. Wkrótce pojawią się na tym rynku firmy dopiero wchodzące na rynki, startujące z pomysłami, firmy, które mają się rozwinąć dzięki kapitałom pozyskanym na NewConnect, przedsiębiorstwa, które pomimo wczesnego etapu rozwoju mają okazać się trafioną inwestycją – firmy wykorzystujące najnowocześniejsze technologie i trendy. To właśnie dzięki podmiotom pewniejszym, sprawdzonym, które teraz budują rynek NewConnect, inwestorzy będą chętniej wchodzili w te mniej pewne inwestycje.
Wyższe ryzyko, wyższe zyski
Inwestycje w spółki z rynku NewConnect to dla inwestorów szansa na osiągnięcie znacznych zysków, ale przy dużo wyższym ryzyku – mówi Anna Janus, Prezes Zarządu IPO.pl. Muszą oni liczyć się z zamrożeniem środków na dłuższy okres - ideą funkcjonowania rynku NewConnect jest przecież dofinansowanie spółek innowacyjnych, z konkretnym pomysłem na biznes, ale bez historii. Dlatego zyski z inwestycji pojawią się wraz z budową tej historii, z rozwojem firmy dzięki kapitałowi pozyskanemu z NewConnect. Kupując akcje spółki notowanej na tym rynku, kupujemy wizję docelowej działalności, a zarobimy tym więcej im efektywniej spółka wykorzysta otrzymamy kapitał – dodaje Janus.
Słaba akcja medialna
Dziś liczba spółek, których akcje są notowane na NewConnect sięga 47. Najliczniejsze grono działa w sektorach: finanse, handel oraz informatyka. Wiele jest swoistych „sierotek” rynku NewConnect – spółek, którymi nikt się nie interesuje i nikt nie chce kupować ich akcji. Wiemy o nich niewiele ponad to, że są notowane na giełdzie. W rzeczywistości spółki notowane na NewConenct oraz te, które dopiero się na ten rynek wybierają, mają wiele do zaoferowania inwestorom, a fakt nieistnienia w środkach masowego przekazu to wynik źle prowadzonej akcji medialnej. Dlatego firmy, które dopiero teraz rozważają wejście na giełdę i przygotują dokumenty informacyjne powinny to zrobić niezwykle starannie. Bycie spółką giełdową – niezależnie od tego czy jest to rynek regulowany czy alternatywny rynek NewConnect, to obowiązek przedstawienia rzetelnej i wiarygodnej perspektywy dla inwestorów.
Agnieszka Grabuś, IPO.pl
Dodaj komentarz