KGHM Cuprum ma 40 lat!
14 maja 2008, 13:43
KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe Sp. z o.o. obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Może się pochwalić wieloma projektami, zrealizowanymi w kraju, jak i za granicą. Od lat Cuprum bierze udział w programach ramowych Unii Europejskiej. Gwarancją świadczonych usług są liczne nagrody i certyfikaty, by wymienić certyfikaty ISO czy Gazele Biznesu, których Cuprum jest laureatem.
Zakłady Badawczo-Projektowe Miedzi Cuprum zostały utworzone na podstawie uchwały KERM z sierpnia 1967 r., chociaż za datę powstania przyjmuje się 1 stycznia 1968 roku, kiedy to funkcję swą objął pierwszy dyrektor – mgr inż. Stanisław Koziarski.
Bazą dla nowej jednostki badawczo-projektowej w rozwijającym się dynamicznie przemyśle miedziowym były: Oddział Zamiejscowy Biura Projektów Przemysłu Metali Nieżelaznych “Bipromet”, Oddział Zamiejscowy Zakładu Górnictwa Miedzi w pionie Górnictwa Rud GIG w Katowicach oraz Oddział Zamiejscowy Zakładu Badań i Doświadczeń KGHM w Lubinie.
Cuprum powstało jako zaplecze badawczo-projektowe Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM). Zagospodarowanie złoża rud miedzi w LGOM było na ówczesne czasy przedsięwzięciem niezwykle ważnym dla polskiej gospodarki. Wymagało zapewnienia niezbędnego poziomu organizacyjnego i projektowego dla tej inwestycji, o niespotykanej skali w górnictwie polskim. Dlatego o zapleczu projektowo-badawczym myślano już wcześniej. W 1962 r. w uchwale Rady Ministrów, która określiła zadania związane w zagospodarowaniem LGOM, ustaliła terminy budowy oraz zdolności produkcyjne kopalń “Lubin”, “Polkowice I” i “Polkowice II”, a także rozbudowę hutnictwa, zakładów mechanicznych doświadczalnego zakładu przeróbki rud, zobowiązano ministra przemysłu ciężkiego do wydzielenia we Wrocławiu “specjalnego biura projektowego dla zabezpieczenia programu budowy LGOM”. I tak się kilka lat później stało.
Trudne początki
Początki biura projektów były trudne z bardzo prozaicznego powodu - braku odpowiednich lokali w zrujnowanym Wrocławiu. Pierwsza siedziba (przy ul. Świdnickiej) miała tylko 50 m kw! Dziś spółka dysponuje dziesięcioma tysiącami powierzchni użytkowej w obecnej siedzibie - Cuprum Novum – do której właśnie przenoszą się wszystkie komórki organizacyjne.
Warto wspomnieć, że dla dotychczasowej lokalizacji – biurowca przy pl. 1 Maja, pracownicy Cuprum sami opracowali dokumentację projektowo-kosztorysową, sami również pełnili nadzór inwestorski i autorski. Budynek został oddany do użytku w 1968 r.
Ważne daty
W ciągu czterdziestu lat istnienia w KGHM Cuprum następowały przekształcenia organizacyjne. Wielokrotnie zmieniała się struktura organizacyjna oraz władze. Przekształceniu uległo też samo stanowisko szefa – dziś jednostką kieruje prezes, a nie dyrektor.
Najważniejsze daty w historii KGHM Cuprum:
18.08.1967 – Uchwała KERM w sprawie utworzenia Zakładów Badawczych i Projektowych Miedzi z siedzibą we Wrocławiu,
1.01.1968 – Utworzenie Przedsiębiorstwa Państwowego – Zakłady Badawcze i Projektowe Miedzi “Cuprum” we Wrocławiu,
1.07.1970 r. - Zakłady Badawcze i Projektowe Miedzi “Cuprum” wchodzą w skład Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie,
1.01.1993 r. – powstaje Centrum Badawczo-Projektowe Miedzi “Cuprum”,
1.09.2002 r. - Cuprum przekształca się w CBPM “Cuprum” Sp. z o.o. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy,
1.05.2005 – KGHM Cuprum Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Działalność w Polsce i za granicą
Działalność
KGHM Cuprum nie ogranicza się jedynie do rejonu występowania złoża
miedzi na monoklinie przedsudeckiej. Pracownicy wykonują również prace
dla kopalń węgla kamiennego m.in. w rejonie górnośląskim oraz dla
kopalni soli w Wieliczce. W ramach kontraktów zaprojektowano kopalnie
metali w byłym ZSRR i Chinach, wykonano oceny techniczno - ekonomiczne
złóż rud metali i pierwiastków o znaczeniu rynkowym, m.in. w Mongolii,
Zambii, Kongo, Maroko, Chile, Peru, na Węgrzech, w Albanii i na Kubie.
Wśród wielu zadań eksportowych należy również wymienić projekty szybów
i tuneli zlokalizowanych w Indiach, Algierii i Iranie.
Działalność
naukowo - badawcza KGHM Cuprum obejmuje szereg dziedzin poczynając od
geologii, hydrogeologii i geofizyki, poprzez górnictwo, mechanikę
górotworu, wentylację, automatyzację, elektryfikację oraz mechanizację
kopalń aż do wzbogacania rudy, składowania odpadów poflotacyjnych na
ochronie środowiska skończywszy. Obecnie KGHM Cuprum planuje
rozszerzenie swojej działalności w obszarze eksploracji w Polsce i
zagranicą oraz obszarze nowych technologii energetycznych.
ISO i Gazele Biznesu
KGHM Cuprum ma wysoko wykwalifikowaną kadrę o dużym doświadczeniu zawodowym zdobytym i pogłębianym w trakcie 40 lat istnienia firmy. Pracownicy Cuprum posiadają specjalistyczne uprawnienia, występują w roli rzeczoznawców. Dowodem znaczenia obecności KGHM Cuprum w obszarze górnictwa europejskiego jest wybór w roku 2006 prezesa KGHM Cuprum Henryka Karasia na stanowisko przewodniczącego High Level Group Europejskiej Platformy Technologicznej Zasobów Surowcowych.
Spółka współpracuje z krajowym zapleczem naukowo-badawczym oraz wieloma partnerami naukowymi i biznesowymi, m.in. z Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, USA, Ukrainy. Uczestniczy w programach ramowych Unii Europejskiej, wspierających finansowanie innowacji i rozwoju branży wydobywczej.
W 2000 roku firma zdobyła certyfikat jakości ISO 9001, w 2001r. certyfikat systemu zarządzania środowiskiem ISO 14001, a w 2006 r. - akredytację dla trzech istniejących laboratoriów.
Dwa lata temu KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe znalazło się w gronie Gazel Biznesu 2006, firm wyróżnionych przez Puls Biznesu.
Główne uroczystości odbędą się 15 maja w nowej siedzibie spółki przy ul. Sikorskiego. W trakcie spotkania przewidziana jest sesja naukowa, poświęcona historii i działalności firmy, okolicznościowa wystawa, wręczenie odznaczeń pracownikom, zaś po południu koncert w sali wrocławskiego Ratusza.
Dodaj komentarz