Archiwum 11 czerwca 2008


Światowe surowce CU w Xelion
Autor: muzyczny
11 czerwca 2008, 19:12

Do 27 czerwca br. klienci m.in. Doradców Finansowych Xelion mogą zainwestować w 4-letni produkt strukturyzowany, przygotowany przez Commercial Union - CU Gwarancja Światowe Surowce.

CU Gwarancja Światowe Surowce daje gwarancję odzyskania wpłaconego kapitału oraz umożliwia uzyskanie zysków z inwestycji w indeks BNP Paribas COMAC 12 ER, powiązany rynkami surowców.

Dzięki aktywnemu zarządzaniu indeksem oraz szerokiej dywersyfikacji jego składu pomiędzy różne typy surowców (metale przemysłowe i szlachetne, surowce energetyczne oraz towary rolne), CU Gwarancja Światowe Surowce daje szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków, zwłaszcza w sytuacji wysokich i rosnących cen wielu surowców.

Jeśli stopa zwrotu z indeksu BNP Paribas COMAC 12 ER w okresie inwestycji będzie dodatnia, po upływie czterech lat klient otrzyma zainwestowany kapitał powiększony o stopę zwrotu z indeksu skorygowaną o współczynnik partycypacji. Współczynnik ten będzie mieścił się w przedziale 90-100 proc., a jego ostateczna wysokość zostanie ustalona po zakończeniu okresu sprzedaży. Jeśli okazałoby się, że stopa zwrotu będzie zerowa lub ujemna, klient odzyska 100 proc. wpłaconego kapitału.

CU Gwarancja Światowe Surowce to inwestycyjne ubezpieczenie na życie i dożycie. Wypłata przychodów z inwestycji po zakończeniu umowy nie jest obciążona podatkiem od zysków kapitałowych.

Minimalna kwota inwestycji wynosi 10 tys. zł. Klienci inwestując w ten produkt nie ponoszą opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie.

***

Xelion. Doradcy Finansowi Sp. z o.o. należy do Grupy Bankowej UniCredit, wpisanej do rejestru Grup Bankowych prowadzonego przez Bank Włoch. Firma powstała w 2003 r. z inicjatywy Banku UniCredit SpA - właściciela UniCredit Xelion Banca we Włoszech oraz Banku Pekao SA w Polsce.

Xelion oferuje produkty inwestycyjne, transakcyjne, ubezpieczeniowe i kredytowe 28 instytucji finansowych poprzez ogólnopolską sieć ponad 320 mobilnych Doradców Finansowych.

Jako pierwsza firma doradztwa finansowego Xelion udostępnił swoim Klientom konto, przez które można m.in. dokonywać przelewów i śledzić aktualną wysokość aktywów ulokowanych w produktach inwestycyjnych. Klient posiada dostęp do konta i wszystkich produktów poprzez Internet, Call Center oraz swojego osobistego Doradcę. Doradcy Finansowi Xelion spotykają się z Klientami w dowolnym miejscu i czasie; również w weekendy. Doradcy korzystają z pierwszego w Polsce elektronicznego systemu klasy CRM, który pomaga dobrać Klientowi odpowiednie produkty i kontrolować zainwestowane oszczędności.

Doradcy Finansowi Xelion kierują swoją ofertę do Klientów zamożnych, posiadających przynajmniej 100 tys. zł aktywów. Według szacunków Xelion takich osób jest w Polsce ponad 600 tysięcy, a ich liczba rośnie o ok. 10 proc. rocznie.

Kapitał dla innowacyjnych firm
Autor: muzyczny
11 czerwca 2008, 14:25

Działalność młodych, innowacyjnych firm jest obarczona wysokim ryzykiem. Dostęp do kapitału jest ograniczony, głównie ze strony instytucji finansowych.  Jak zatem finansować rozwój takich specyficznych przedsięwzięć? Wszystko  o możliwościach finansowania można znaleźć w najnowszej edycji Raportu Kapitał dla Firm 2008 przygotowanego przez portal IPO.pl.

Kapitał jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces rynkowy przedsiębiorstw. Na starcie wprawia firmę w ruch, rozpędza ją i prowadzi do zdobycia silnej pozycji na rynku. Przedsiębiorstwa rozwijają się, inwestują, równocześnie zwiększają się ich potrzeby kapitałowe.

Raport Kapitał dla Firm 2008 to przewodnik po poszczególnych formach pozyskania kapitału. Główny nacisk autorzy położyli na pomoc przedsiębiorcy w stworzeniu optymalnej struktury finansowania w firmie.  Raport przedstawia zarówno wady jak i zalety kredytów bankowych, dotacji unijnych, leasingu czy faktoringu.  Sporo miejsca poświęca także giełdzie, debiutowi na parkiecie głównym oraz na alternatywnym rynku NewConnect, podając zasady i koszty debiutu oraz porównując obie możliwości.  W rozdziale Inwestor w firmie natomiast przedstawione zostały zasady funkcjonowania funduszy Venture Capital oraz  Aniołów Biznesu, jako kapitałodawców, którzy angażują swoje środki w młode projekty mające w perspektywie dynamiczny rozwój.

Jak wykazuje ankieta przeprowadzona przez Business Centre Club i IPO.pl nadal najpopularniejszą wśród przedsiębiorców formą finansowania jest kredyt bankowy oraz leasing. Firmy chętnie sięgają także po pieniądze z funduszy unijnych.  Rośnie rola giełdy w polskiej gospodarce, coraz więcej przedsiębiorców docenia sprzedaż akcji jako formę pozyskania kapitału.

Kapitał dla Firm 2008 to kolejny  raport z przygotowywanych cyklicznie przez portal IPO.pl. Raporty są dedykowane dla menedżerów, dyrektorów finansowych, właścicieli firm. Ich tematyka dotyczy pozyskiwania kapitału oraz inwestowania, czyli pomnażania majątku. Już niebawem na portalu IPO.pl Raport Private Banking 2008.

Raport Kapitał dla Firm 2008 na www.ipo.pl/kapital_dla_firm_2008.

Darmowe bankomaty nie tylko dla kibiców
Autor: muzyczny
11 czerwca 2008, 14:24

Bank Pekao SA przypomina swoim klientom, a zarazem kibicom polskiej reprezentacji śledzącym na żywo mecze Euro 2008, że w Austrii czekają na nich bezprowizyjne bankomaty należące do Grupy UniCredit. Wypłacając z nich gotówkę klienci nie zapłacą ani grosza prowizji. 

W całej Austrii na kibicujących biało-czerwonym, a także na innych klientów Banku Pekao, czeka ponad 700 bankomatów Grupy UniCredit. Aż 356 z nich jest ulokowanych w Wiedniu, gdzie już w czwartek Polska zagra mecz o wszystko z gospodarzami mistrzostw. Natomiast w Klagenfurcie, gdzie Polska spotka się 16 czerwca z Chorwacją, Grupa UniCredit ma 8 swoich bankomatów. W obu miastach znajdują się one w głównych punktach, więc kibice nie będą mieli żadnych problemów z ich odnalezieniem. 

- Cieszymy się, że możemy być zawsze tam, gdzie są polscy piłkarze i kibice - mówi Jan Krzysztof Bielecki, prezes Banku Pekao SA. - Jako wielki kibic piłkarski cieszę się szczególnie, bo kieruję bankiem należącym do  pierwszej naprawdę paneuropejskiej grupy. I dzięki temu, niezależnie od tego, czy gramy u siebie, czy na wyjeździe, nasi klienci przy bankomatach UniCredit mogą się czuć zupełnie jak u siebie.

To nie jest żadna mistrzowska promocja. Klienci Banku Pekao SA w całej Europie mogą korzystać z ponad 15 tysięcy bezprowizyjnych bankomatów, i to nie tylko w czasie mistrzostw. Wybierając się na rodzinny urlop, czy w podróż służbową bankomaty Grupy Unicredit są zawsze bezprowizyjne dla naszych Klientów.

Komentarz Expandera: Stało się? WIG poniżej...
Autor: muzyczny
11 czerwca 2008, 14:24
Najważniejsze wydarzenia z 10 czerwca 2008 r.:
Chińska inflacja zwolniła w maju do 7,7% Majowa inflacja PPI zwiększyła się w Niemczech do 8,1%, wyraźniej bardziej niż się spodziewano Kwietniowa  produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 0,2% r/r, miała podnieść się o 0,1% Kwietniowy bilans handlowy USA zamknął się deficytem większym od prognozowanego ? 60,9 mld USD Banku Kanady w sprawie stóp procentowych zaskoczyła ? stopy pozostały nie zmienione ? na poziomie 3%
Diagnoza sytuacji na rynkach finansowych
Pokłosiem poniedziałkowej sesji była ostra wyprzedaż podczas wczorajszych notowań. WIG stracił dalsze 1,8%, rozciągając straty poniesione w tym miesiącu do ponad 6%. Co jednak najgorsze spadł poniżej styczniowego dołka, potwierdzając negatywne przewidywania opierające się na opuszczeniu na pierwszej sesji tego tygodnia formacji trójkąta, jaka tworzyła się przez 3,5 miesiąca. Przypomnijmy, zasięg ruchu wynikający z wysokości trójkąta można szacować przynajmniej na 40 tys. pkt dla WIG. Ten scenariusz będzie obowiązywał do chwili pojawienia się sygnałów zapowiadających poprawę koniunktury. Pierwszą jaskółką mógłby tu być powrót WIG ponad przełamany wczoraj styczniowy dołek, czyli 44,5 tys. pkt.
 
Trudno na razie jednak taki wariant zakładać. Dzieje się tak głównie ze względu na narastające obawy przed inflacją. Wczoraj wzmocnił je Ben Bernanke zapowiadając zwalczanie oczekiwań inflacyjnych. O zagrożeniach związanych z nadmiernym wzrostem cen w gospodarce świadczyła też nieoczekiwana decyzja Banku Kanady o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Powszechnie spodziewano się ich obniżki. Oczekiwania na wzrost kosztu pieniądza w strefie euro zwiększyła inflacja na poziomie hurtowników w Niemczech w maju. Sięgnęła 8,1%, najwyższego poziomu od 1982 r. Dzień wcześniej dowiedzieliśmy się, że w Wielkiej Brytanii było to 8,9%. Z decyzjami nie zwlekano w Chinach. Po raz kolejny zwiększono poziom rezerw obowiązkowych, mimo spadku inflacji CPI do 7,7%. To przełożyło się na gwałtowną wyprzedaż na tamtejszej giełdzie.
 
Doniesienia dotyczące inflacji nie były jedynymi niepokojącymi wczoraj. Z ankiety Manpower, drugiej największej na świecie agencji pracy tymczasowej, wynikało, że zapotrzebowanie na pracowników w III kwartale będzie najsłabsze od IV kwartału 2003 r. To zapowiada dalszą presję na rynku pracy. Przypomnijmy, że wysoka stopa bezrobocia w maju była jednym z powodów wyprzedaży akcji w ostatni piątek. Gorsze perspektywy światowej gospodarki znajdują odbicie w obniżkach prognoz wzrostu. Po tym, jak w minionym tygodniu dla swoich członków (30 najbardziej rozwiniętych gospodarek) zmniejszyła je OECD, wczoraj redukcji dokonał Bank Światowy. Globalny wzrost ma wynieść w tym roku 2,7% wobec styczniowych szacunków na poziomie 3,3%.
 
Zaskakująco rozwijają się wypadki na rynku walutowym. Po tym, jak dolar na ostatnich dwóch sesjach minionego tygodnia doznał pokaźnych strat, w tym tygodniu prawie w całości je odrobił. Wzmocnienia amerykańskiej waluty wyraźnie oddziaływało negatywnie na ceny metali, szlachetnych i przemysłowych. W mniejszym stopniu na cen ę ropy naftowej, która początkowo rosła, by ostatecznie wyraźnie spaść.
 
Coraz bardziej realne staje się, że ostrzejsza retoryka Fed (wczoraj Richard Fisher, szef Rezerwy Federalnej z Dallas wspominał o podwyżkach stóp, choć zwracał uwagę, że musiałyby być ostrożne i stopniowe) przyczyni się do trwałego wzmocnienia dolara. To stwarzałoby presję na ceny surowców, byłoby negatywnym sygnałem dla walut z rynków wschodzących. Mogłoby to zbić notowania złotego, co ograniczałoby zyski zagranicznych inwestorów i mogłoby skłaniać do wycofywania się z naszej giełdy (w maju wedle danych UniCredit CAIB mieliśmy dodatni bilans inwestycji zagranicznych podmiotów).
 
Dziś zapewne nasz rynek spróbuje odbić się po dwudniowej wyprzedaży, czemu sprzyjać będzie ograniczona skala zniżki w USA. Nie ma co jednak liczyć na jakiś przełomowy dla kupujących dzień.
 
Dziś na rynkach
11 VI 2008 r.
Majowa inflacja PPI w Chinach wyniosła 8,2% wobec oczekiwanych 8,3% i 8,1% w kwietniu Chiński eksport zwiększył się w maju o 28,1%, a import o 40%, w obu przypadkach znacznie bardziej od oczekiwań, co zostało odebrane jako sygnał przegrzewania się gospodarki Inflacja cen hurtowych w Japonii sięgnęła w maju 4,7%, najwięcej od 27 lat Cotygodniowy raport o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w USA Czerwcowy indeks Bloomberga zaufania inwestorów na świecie
Katarzyna Siwek
Expander
Rada Zrzeszenia III kadencji wybrała Prezydium...
Autor: muzyczny
11 czerwca 2008, 14:23

W dniu 10 czerwca 2008 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Zrzeszenia III kadencji zwołane przez Przewodniczącego Zgromadzenia Prezesów Zrzeszenia BPS Edwarda Biernackiego. Podczas posiedzenia zostało wybrane Prezydium Rady. Członkowie Rady Zrzeszenia wybrali spośród swojego grona Edwarda Biernackiego na Przewodniczącego Rady, Ryszarda Leszczyńskiego na Wiceprzewodniczącego Rady, Kazimierza Majewskiego na Sekretarza Rady oraz Roberta Packa, Zbigniewa Urbankiewicza, Stanisława Dembowskiego na Członków Prezydium Rady.

Rada Zrzeszenia III kadencji wybrana na Zgromadzeniu Prezesów Zrzeszenia BPS 28 maja 2008 r.:

1. Edward Biernacki - Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, 2. Krystyna Binek-Angełowa - Bank Spółdzielczy w Skoczowie, 3. Stanisław Dembowski - Bank Spółdzielczy w Łubnianach, 4. Roman Domański - Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, 5. Jacek Drzyzga - Bank Spółdzielczy w Pszczynie, 6. Józef Florek - Bank Spółdzielczy w Samsonowie, 7. Józef Fron - Poniatowy Bank Spółdzielczy w Złotoryi, 8. Dariusz Jasiński - Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie, 9. Wojciech Laska - Bank Spółdzielczy w Łobżenicy, 10. Ryszard Leszczyński - Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju, 11. Zygmunt Łaguna - Bank Spółdzielczy w Radkowie, 12. Danuta Klabacha - Bank Spółdzielczy w Żyrakowie, 13. Wacław Kozłowski - Bank Spółdzielczy w Łańcucie, 14. Kazimierz Majewski - Bank Spółdzielczy w Sochaczewie, 15. Janusz Mazurek - Bank Spółdzielczy w Wojsławicach, 16. Ryszard Olszewski - Bank Spółdzielczy w Będzinie 17. Stanisław Osiński - Bank Spółdzielczy Rutka Tartak, 18. Robert Pacek - Bank Spółdzielczy w Rymanowie, 19. Maciej Palej - Bank Spółdzielczy Muszyna-Krynica, 20. Mirosław Potulski - Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., 21. Leon Radziwoniuk - Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim, 22. Urszula Sieradzka - Bank Spółdzielczy w Praszce, 23. Józef Tłuczek - Bank Spółdzielczy w Lubeni, 24. Zbigniew Urbankiewicz - Bank Spółdzielczy w Łęcznej, 25. Janina Wolanin - Bank Spółdzielczy w Księżpolu, 26. Teresa Wodzyńska - Bank Spółdzielczy w Olsztynku.

W dniu 10 czerwca 2008 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Zrzeszenia III kadencji zwołane przez Przewodniczącego Zgromadzenia Prezesów Zrzeszenia BPS Edwarda Biernackiego. Podczas posiedzenia zostało wybrane Prezydium Rady. Członkowie Rady Zrzeszenia wybrali spośród swojego grona Edwarda Biernackiego na Przewodniczącego Rady, Ryszarda Leszczyńskiego na Wiceprzewodniczącego Rady, Kazimierza Majewskiego na Sekretarza Rady oraz Roberta Packa, Zbigniewa Urbankiewicza, Stanisława Dembowskiego na Członków Prezydium Rady.

Rada Zrzeszenia III kadencji wybrana na Zgromadzeniu Prezesów Zrzeszenia BPS 28 maja 2008 r.:

1. Edward Biernacki - Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, 2. Krystyna Binek-Angełowa - Bank Spółdzielczy w Skoczowie, 3. Stanisław Dembowski - Bank Spółdzielczy w Łubnianach, 4. Roman Domański - Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, 5. Jacek Drzyzga - Bank Spółdzielczy w Pszczynie, 6. Józef Florek - Bank Spółdzielczy w Samsonowie, 7. Józef Fron - Poniatowy Bank Spółdzielczy w Złotoryi, 8. Dariusz Jasiński - Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie, 9. Wojciech Laska - Bank Spółdzielczy w Łobżenicy, 10. Ryszard Leszczyński - Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju, 11. Zygmunt Łaguna - Bank Spółdzielczy w Radkowie, 12. Danuta Klabacha - Bank Spółdzielczy w Żyrakowie, 13. Wacław Kozłowski - Bank Spółdzielczy w Łańcucie, 14. Kazimierz Majewski - Bank Spółdzielczy w Sochaczewie, 15. Janusz Mazurek - Bank Spółdzielczy w Wojsławicach, 16. Ryszard Olszewski - Bank Spółdzielczy w Będzinie 17. Stanisław Osiński - Bank Spółdzielczy Rutka Tartak, 18. Robert Pacek - Bank Spółdzielczy w Rymanowie, 19. Maciej Palej - Bank Spółdzielczy Muszyna-Krynica, 20. Mirosław Potulski - Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., 21. Leon Radziwoniuk - Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim, 22. Urszula Sieradzka - Bank Spółdzielczy w Praszce, 23. Józef Tłuczek - Bank Spółdzielczy w Lubeni, 24. Zbigniew Urbankiewicz - Bank Spółdzielczy w Łęcznej, 25. Janina Wolanin - Bank Spółdzielczy w Księżpolu, 26. Teresa Wodzyńska - Bank Spółdzielczy w Olsztynku.